Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trénování fishingu je vhodné též pro hráče, kteří si oblíbili combat. Nemusejí pak utrácet za jídlo, naloví si jednoduše vlastní. Zvláštně ryby vyšších levelů jsou na trénování combatu velice oblíbené. Dají se sníst jedním kliknutím a léčí velké množství hitpoints. Při lovení ryb bývá na oblíbených místech sice poměrně velké množství hráčů, přesto si vzájemně příliš nepřekáží, na jeden fishing spot může lovit i velké množství hráčů. Samozřejmě, velké množství lovících trochu zpomaluje rychlost lovu, přesto je to ale snesitelné. Navíc na takových místech bývají hráči často velmi hovorní, můžete si tu během lovu popovídat, třeba i najít nové přátele.

Pokud začínáte s fishingem, můžete samozřejmě pro začátek navštívit fishing tutora. Najdete ho v Lumbrigdských bažinách, nedaleko ústí řeky Lum do moře.

 

Na lovení ryb potřebujete také příslušnou výbavu. To je pro začátek small fishing net, kterou dostanete v tutorialu. Pokud ji již nemáte, žádné neštěstí. Stačí zajít do Port Sarimu, kde se nachází jediný rybářský obchod v celé free sekci.

Obchodník jménem Gerrant prodává nejen small fishing net, ale i veškeré další rybářské náčiní které budete potřebovat později. Také vykupuje všechny druhy raw ryb, přesto považuji za výhodnější ryby nosit do banky, uvařit je a prodávat hráčům. Když už pro nic jiného, že takto aspoň získáte i expy do cookingu a taky, rybářský obchod je přece jen poněkud z ruky.

Rybářské potřeby

small fishing net - použitelná od lvl 1, lovíte s ní  shrimps, později anchovies

fishing rod - použitelný od lvl 5, lovíte sardine, později herring a nakonec pike

fly fishing rod - od lvl 20, lovíte trout, později salmon

harpoon - od lvl 35, lovíte tuna, později swordfish

lobster pot - od lvl 40, lovíte jen lobstery.

bait - návnada, potřebujete ji když lovíte s fishing rod. Na jednu rybu vám padne jedna návnada, mějte jich tedy dostatek.

feather - peříčka, potřebné k fly fishing rod. I zde platí, jedno feather na jednu rybu. Feather můžete snadno získat i zabíjením kuřat, případně můžetek oupit od hráčů, ale při nákupu od hráčů očekávejte vyšší cenu než je v obchodě.  

Druhy ryb

 Ryba  Fish level
 

 1

 

 5

 

 10

 

 15

 

 20

 

 25

 

 30

 

 35

 

 40

 

 50

Výskyt fishing spotů a jejich rozdělení podle typu

a) net/bait fishing spot 

Zde lovíte se small fishing net shrimp od lvl 1 a také anchovies od lvl 15. Právě na tomto spotu musíte začínat. Od lvl 5 můžete vzít fishing rod a bait a začít lovit sardine tak, že kliknete na spot pravým tlačítkem myši a vyberete volbu bait. Máte-li v inventáři prut i návnadu, začnete lovit. Tímto způsobem také můžete od lvl 10 chytat herring. Spolu s nimi chytáte i sardine, vždy pokud je možné na jedno náčiní chytat víc druhů ryb a máte lvl na všechny druhy tak chytáte všechny druhy. Takové spoty se nachází na 5 místech free světa.

První a nejpoužívanější je v Draynor village.

Jeho výhodou je blízká banka i relativně blízký fishing shop. Úplní začátečníci si zde musí ale dávat pozor na dark wizarda, který pobíhá podél břehu v severozápadní části. Není třeba se ho nijak zvlášť bát, je to jen lvl 7. Napadne vás magií.

Druhý je v al-Kharidu pod bankou


I zde je velice blízko banka, je tu však menší počet spotů a do fishing shopu musíte běžet téměř přes celou mapu. Proto je používaný velice zřídka.

Třetí najdete na poloostrově pod Port Sarimem, v jeho západní části


Také zřídka používané místo, jeho nevýhodou je velká vzdálenost od banky. Můžete sice ryby nosit do fishing shopu který odsud zase tak daleko není, ale to se vám nevyplatí. Zde doporučuji lovit jedině tehdy pokud chcete ryby prostě dropovat.

Čtvrtý je v Lumbridge bažinách, tam kde je fishing tutor

Tento spot vám pro začátečníky doporučuji, banka je poměrně blízko, nachází se přímo ve hradu Lumbridge.

Pátý a poslední je na Karamje na molu

Tento je ale dost nevhodný, na Karamje vůbec není banka a cesta na Karamju a zpět stojí dohromady 60 gp.

b) lure/bait fishing spot

Na tento spot potřebujete fly fishing rod a k němu feather. Od lvl 20 takto lovíte trout, až dosáhnete lvl 30 tak i salmony. Přes bait část spotu s fishing rod a bait lovíte pike, lvl 25. Tyto spoty jsou jen na dvou místech.

První je v Lumbridge, mezi oběma mosty, na východním břehu řeky Lum

Z těchto dvou spotů tohoto druhu ten méně používaný. Do banky musíte běhat do Draynoru, protože i když je blíž Al-Kharid, tak tam musíte platit poplatek za průchod bránou tam i zpět. Silnější combaty nemusí do Draynoru běžet po cestě, ale mohou proběhnout mezi general shopem a zámkem v Lumbridge a přímo na západ mimo cesty proběhnout pozemkem draynorského vězení (Jail). Lidem s malým combatem to ale nedoporučuji, tamní stráže jsou agresivní a mají combat 20+.

Druhý je v Barbarian village


Hodně používaný, jeho výhodou je o něco bližší banka. Můžete běhat do Varrock west bank, ale spíše raději nahoru do edgevile.

c) cage/harpoon spot

Tento spot je ve fishingu nejdůležitější. Zde lovíte za pomoci harpuny od lvl 35 tuna, s harpunou můžete také od lvl 50 lovit swordfish. Ale co hlavní, tak s lobster pot můžete od lvl 40 chytat lobstery. Což je v současné době nejpoptávanější úlovek. Lobi jsou oblíbené jídlo pro ty co trénují combat, proto je bez problémů prodáte jak cooked tak raw. Tyto spoty se nacházejí jen na Karamje, nikde jinde v celém free světě.

Chytání ryb na Karamje

Karamja fishing spoty jsou nejdůležitější v celém skillu, a také je nejkomplikovanější se k nim dostat. Při cestě na Karamju si nikdy nezapomeňte vzít trochu peněz. Nejdříve musíte v Port Sarimu na molo a nasednout na loď, která vás za poplatek 30 gp dopraví na karamju. 

Na loď nasednete tak, že si promluvíte s některým ze 3 námořníků co před ní popochází. O něco rychlejší je, když na námořníka kliknete pravým tlačítkem myši a použijete volbu Pay-Fare.

Když vyjdte na karamje z lodi, jste na východním molu, odkud musíte přejít na severní molo. Tj jít kousek nápadně podél plotu od plantáže banánovníků a skrz plantáž na sever. Na těchto spotech bývá stále plno lidí. Máte-li naloveno, vydejte se zpět k molu na které jste přijeli.Cesta zpět stojí rovněž 30 gp. Ale abyste mohli zase odjet, musíte nejdříve mluvit s Customs officerem. Ten vám prohledá zavazadla jestli nepřevážíte něco nedovoleného, například alkohol. Opět můžete prostě použít pravé tlačítko a dát volbu Pay-Fare.


I když je možné na Karamje s harpunou lovit již od lvl 35, doporučuji ať raději ještě několik lvl počkáte. Přece jen, cesty vás vyjdou na 60 gp a je to docela daleko na chůzi. 

Náhodné události

Poslední co zbývá je pár slov o náhodných událostech. Samozřejmě vás mohou potkat obvyklé náhodné události, jako u kde čeho jiného, nicméně, fishing má také 3 vlastní.

1. River troll

Vyběhne na vás rozzlobený troll, začne na vás pokřikovat že ryby jsou jeho a napadne vás. Jeho combat se odvíjí od vašeho, vždy je ale silnější než vy. Útočí melee. Můžete se s ním pustit do boje, zvláště pokud máte na sobě brnění, ale pokud se vám to ani nechce zkoušet, prostě utečte kousek stranou a chvíli počkejte. Troll vás daleko pronásledovat nebude a sám brzy zmizí.

2. Vodní vír

Při lovení se fishing spot změní ve vodní vír. Na takovém spotu přestaňte chytat a najděte si jiný. Takový spot by vám totiž sebral vaše rybářské náčiní a museli byste jít pro nové. Spot po zmizení víru zmizí a objeví se o kousek vedle.

3. Ryba

Když začnete chytat ryby, ze spotu na vás vyskočí velká ryba, chňapne po vás a vyrazí vám vaše rybářské náčiní z ruky. Můžete si jej opodál zase sebrat, jen málokdy se stane že by vám spadlo do vody. Do vody padá nejčastěji na Karamje.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář